Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС

Багато часу вже минуло з часу ліквідації Чорнобильської аварії, але й досі учасники ліквідації  потребують  допомоги.  
Саме про це говорили сьогодні, 25 квітня 2017р., на телеканалі «Так-ТВ» в ході «гарячої лінії», в якій взяла участь начальник відділу соціальних виплат і компенсацій департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Маншина Т.О.
Як повідомила Тетяна Олександрівна, в області перебуває на обліку 6663 особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Найбільша кількість постраждалих громадян у м. Миколаєві – 2447особи (37%). Безпосередні учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - 2574 особи, 1345 –діти, які мають статус   потерпілих  внаслідок аварії, 178- вдови.  
Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на отримання безоплатного санаторно-курортного  лікування тільки для  постраждалих категорії 1 (в області – 335 осіб), та дітей-інвалідів, інвалідність яких пов'язано з Чорнобильською катастрофою (в області -1 дитина-інвалід). При цьому громадянам надано право вільно вибирати санаторно-курортний заклад відповідного профілю захворювання, період отримання послуг.  Право реалізується 1 раз у рік.
2016 року фактично скористались санаторно-курортною путівкою 91 постраждала особа категорії 1 на загальну суму 438,6 тис. грн.
Порядок надання цих пільг з 2017 р. законодавчо  змінено (постанова КМУ від 28.12.2016 №1029): управліннями  соціального захисту населення надається  компенсація санаторно-курортним закладам на підставі трьохсторонніх договорів з постраждалою особою та  санаторно-курортним закладом.
Встановлено такі граничні розміри компенсації: для осіб, віднесених до категорії 1-5250 грн.; для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку), - 17 390 грн.; для дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою - 10 840 грн.
На 2017 рік подано 108 заяв. На сьогодні оздоровилися  3 соби.
Маншина Т.О. повідомила, що постраждалим 1,2 категорії, вдовам померлих передбачено Законом 50% знижка по оплаті за житлово-комунальні послуги в межах затверджених соціальних норм споживання послуг. При цьому ці пільги надаються без урахування доходів сім'ї. Пільги   поширюються і на членів сім'ї постраждалих осіб (дружина (чоловік), неповнолітні діти, непрацездатні батьки, особа, яка проживає разом з постраждалою внаслідок аварії особою - інвалідом I групи та доглядає за нею, за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі). 2016 р.  надано ці пільги на 7,1 млн. грн. спочатку  2017 р.  — на 2,8млн. грн. На сьогодні користуються цим видом  пільг 2327 громадян.
Постраждалим 1,2 кат., вдовам, які проживають у будинках з пічним опаленням, надається 50-% знижка для  придбання твердого пічного палива у межах затверджених норм (1 тонна на рік) та вартості вугілля. Пільги надаються готівкою. 2016 року надано на  203,7 тис. грн.
Сьогодні в області проживає  191 ос., яка має право на ці  пільги.  На 2017 рік затверджена вартість вугілля для надання пільг -  2162,0 грн. за 1 тонну.
Також Тетяна Олександрівна проінформувала слухачів про те, що законодавством передбачено забезпечення постраждалих громадян 1 категорії, незалежно від групи інвалідності, ліками при лікуванні їх в стаціонарах спеціалізованих лікувальних закладів. В Миколаївській області визначено 8 спеціалізованих медичних закладів, які здійснюють лікування цих громадян. Існує відповідна державна програма, яка реалізується  за  рахунок державних  коштів. У 2016   проліковано 89 осіб, загальна вартість використаних ліків – 88.9 тис. грн. На 2017 рік за цією програмою   області виділено 123,2 тис. грн.. Розпорядником цих коштів  є управління охорони  здоров'я облдержадміністрації.   
Здійснюється безкоштовне забезпечення постраждалих громадян ліками при амбулаторному лікуванні.  за рахунок субвенції з  обласного бюджету на забезпечення постраждалих громадян безкоштовними ліками в аптечних закладах за рецептами, а також   безкоштовне зубопротезування.  Постраждалим 1,2 кат. вдовам громадян цих категорій пільги надаються  без урахування доходу сім'ї, іншим категоріям – враховуючи сукупний дохід сім'ї.  2016 року використано 1,4 млн. грн., в тому числі на ліки -1,1 млн.грн., на зубопротезування – 332,1 тис. грн. На 2017 р. виділено  1,6  млрд. грн., вже  використано 370тис. грн.
В області діє Комплексна програма соціального захисту населення «Турбота», в рамках якої щороку громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та дітям-інвалідам, інвалідність  яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, за рахунок коштів обласного бюджету надається одноразова матеріальна допомога .  У 2016 році  допомогу у розмірі 1500,0 грн. отримали 328 осіб на загальну суму 492,0 тис. грн.  
З бюджетів  міст і районів області надано   матеріальну допомогу не тільки 1 категорії, а також а  громадянам 2, 3 категорій,  та  дружинам померлих учасників ліквідації на загальну суму 1,7 млн.  грн.
У 2017 році розмір допомоги з обласного бюджету становить 1650 грн. громадянам 1 категорії. Виділено на цю мету з обласного бюджету  559,4 тис. грн. У квітні ця допомога має бути виплачена.