Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

26 квітня проголошено Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

26 рік минув з дня Чорнобильської катастрофи, яка увійшла в історію розвитку нашої цивілізації сумною і трагічною реальністю.    Ми вдячні тим, хто ціною свого здоров’я, ціною життя подолали атомну стихію, велике спасибі всім учасникам ліквідації жахливої аварії!

З метою привернення уваги суспільства до вирішення проблем громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Генеральною Асамблеєю ООН 26 квітня проголошено Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

Незважаючи на економічну скруту, держава робить все можливе щоб і через 26 років якомога ефективніше долати наслідки трагедії та надавати соціальну допомогу людям, які зазнали згубної дії радіації.

Відразу після аварії на ЧАЕС в Україні було запроваджено компенсаційну політику по відношенню до всіх категорій населення, яке зазнало впливу наслідків Чорнобильської катастрофи.
Однак з роками питання соціального захисту постраждалих громадян не тільки не втратили своєї актуальності, а й набули нового соціального забарвлення. Тому вирішення чорнобильських нагальних проблем залишаються важливим напрямом діяльності Уряду.

У стратегічних напрямках соціальної реформи Президент  підкреслив значення соціальної підтримки громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

Йдеться про підвищення ефективності соціальної політики:

Інвалідам ліквідаторам аварії на ЧАЕС та інвалідам, потерпілим від Чорнобильської катастрофи – гідне спеціалізоване медичне лікування  та  прискорене придбання житла.

За даними на 1 квітня 2012 року в Миколаївській області перебуває на обліку 7495 осіб, віднесених до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та 122 дружини (чоловіків) померлих громадян, смерть яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, що складає 0,6% від загальної кількості населення області. Загальна чисельність постраждалих громадян порівняно з минулим роком зменшилась на 204 особи (з 7890 до 7686 осіб), з них чисельність потерпілих дітей зменшилась майже на 100 осіб (з 1903 до 1801 осіб).

Право на пільги та компенсації «чорнобильцям», які мешкають на Україні, гарантує Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», основна мета і направленість якого – соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У 2011 році видатки на соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, становили 10,2 млн. грн.

Обласна державна адміністрація, органи виконавчої влади в районах області добре знають проблеми чорнобильців і роблять все можливе для того, щоб полегшувати їх життя. Разом з громадськими організаціями, які об’єднують „чорнобильців”, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування області намагаються оперативно вирішувати спільні проблеми. З метою збереження злагоди, забезпечення гідного рівня життя громадян постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у жовтні минулого року підписано Меморандум про взаємодію і співробітництво між Миколаївською обласною державною адміністрацією, Миколаївською обласною радою та Миколаївською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації інвалідів „Союз Чорнобиль України ”.

У наш час, мабуть, кожен школяр знає, що таке радіація, та як вона може впливати на здоров’я людини. Але в ті дні люди ризикували, навіть не здогадуючись про це. Проте сьогодні вони багато знають і діляться своїми спогадами із читачами.

Герой нашої статті – Терещук Адам Федорович, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, мешканець м. Миколаєва.
Терещук Адам Федорович народився 25 березня 1939 року на Житомирщині в с. Листвин Овруцького району Житомирської області. Ніхто не міг подумати, що живописні містечка та села цього краю настигне у 1986 році велика біда, яка сколихне весь світ. Адам Федорович згадує:
- «Будучи головою колгоспу «Зоря комунізму» Народицького району Житомирської області, брав участь у евакуації населення з 30-кілометрової зони.
26 травня 1986 року отримав вказівку від райвиконкому їхати в села Довгий Ліс, Мотилі, Омельники, Нове Шарно, щоб попередити людей про евакуацію, у зв’язку з аварією на Чорнобильській АЕС. До цього дня працювали у звичайному режимі. А 26 травня «розпочалось»! Сотні автомашин, які під”зджали до кожного будинку, не минаючи жодної хати. Партійно-господарський актив району, спеціалісти та керівники виробничих підрозділів колгоспу та багато інших людей з району та області грузили людей, домашні речі, тварин. Людей розселяли по інших селах району, хто мав можливість, їхав до родичів. 29-30 травня евакуація продовжувалась. Було налагоджено забезпечення евакуйованих людей продуктами харчування. Ніхто на той момент, не думав про себе, думали лише як врятувати, в першу чергу, дітей і безневинних людей, які опинилися в зоні лиха. Коли дивився на цих людей, то бачив насторогу в їх очах, тривожну зосередженість на обличчях матерів та дітей. Лунали питання: а як же врожай? тварини? майно? куди далі? чому? скільки часу? Десятки питань, на які на той час чіткої відповіді не знали. Але чітко виконували всі дії по евакуації.
Потім розпочалась дезактивація будинків, тваринницьких приміщень, доріг, яку проводили військові. Важко було тоді дивитися на запустіння, яке поселилось в мальовничих селах. Вже не лунав там дитячий галас та сміх ... І навіть сьогодні спогади живі та болючі. Ось так один день – 26 квітня – змінив долю тисячі людей моєї Батьківщини, життя яких розділилося на «до» і «після» Чорнобиля».


В 26-ту річницю аварії на Чорнобильській АЕС ми віддаємо належне всім ліквідаторам аварії на ЧАЕС.
У нашій області щороку проводяться заходи, які вже стали традиційними.
І цього року, як завжди, 26 квітня буде проведено мітинг з покладанням квітів у пам’ятника „Скорботний янгол Чорнобилю” у Чорнобильському сквері.


Головне управління праці та
соціального захисту населення
облдержадміністрації
http://sotszahist.mk.ua