Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Створення безперешкодного доступу для людей з інвалідністю.

Створення безперешкодного доступу для людей з інвалідністю.
Згідно зі ст. 9 Конвенції ООН про права інвалідів «доступність» передбачає забезпечення однакового доступу до місць громадського користування і громадських послуг для всіх членів суспільства, включаючи людей з інвалідністю.
Доступність - заходи по забезпеченню людей з інвалідністю доступу на рівні з іншими до фізичного оточення, транспорту, інформації та спілкування, включаючи інформаційно-комунікаційні технології і системи, а також до інших об’єктів і послуг, відкритих для населення, або, що надаються населенню, як в міських, так і в сільських районах.
В Україні діють державні будівельні норми (ДБН) з проектування громадських будівель та споруд, дитячих дошкільних та навчальних закладів, фізкультурно-оздоровчих та спортивних споруд, закладів охорони здоров’я, соціальних установ, підприємств побутового обслуговування.
Вимоги ДБН поширюються на проектування та реконструкцію житлових та громадських будинків та споруд з урахуванням можливостей людей з обмеженими фізичними можливостями, функціонально-планувальні елементи будинків і споруд, їхні земельні ділянки, а також на вхідні вузли, комунікації, шляхи евакуації, приміщення проживання, обслуговування і робочі місця, а також їх інформаційне та інженерне обладнання.
Якщо сходинки або сходи перешкоджають доступу до вже існуючої будівлі, необхідно побудувати хоча б один пандус, щоб забезпечити доступність будівлі для маломобільних груп населення. З обох боків та по всій довжині пандуса повинні бути встановлені перила. Матеріал, що використовується в якості покриття пандуса, повинен бути жорстким, не слизьким і легким у догляді (килимових покриттів бажано уникати).
Вільний доступ до будівлі це лише часткове вирішення проблеми. Створення умов в самих приміщеннях (пристосовані сходи, широкі дверні отвори, обладнані санітарні кімнати) є також важливим чинником у створення доступності закладів.
Здавалося б, незначні дрібниці, такі як відсутність поручнів, високі пороги, вузькі двері або довгі коридори можуть являти собою істотні перешкоди, що піддають людей з обмеженими фізичними можливостями зайвому стресу і вимагають від них додаткових зусиль. Саме через подібні перепони, що переважають в основному в горизонтальній площині, багато людей, зокрема з обмеженими фізичними можливостями, потребують допомоги супроводжуючих при переміщенні в будівлях громадського користування або взагалі не мають доступу до деяких зручностей/пристосувань. Більше того, відсутність доступних зручностей, таких, наприклад, як туалети, може перешкодити людині з інвалідністю користуватися будівлею в першу чергу.
Доступні двері повинні бути зроблені таким чином, щоб людина могла самостійно їх відкрити і закрити одним рухом. За можливості всі пороги краще прибрати.
На кожному відкритому поверсі повинні бути адаптовані туалети. Якщо цю умову виконати неможливо в будівлі громадського користування слід облаштувати хоча б один адаптований туалет, який розташований окремо.
На допомогу незрячим людям та людям зі зниженим зором ключова інформація повинна дублюватися в тактильної формі (наприклад, на кнопках управління, табличках біля ліфта, на початку і наприкінці сходів для позначення номера поверху, або на табличках на вхідних дверях). Зокрема, в будівлях громадського використання слід врахувати необхідність розміщення рельєфного плану будівлі якомога ближче до входу. Всі кнопки аварійного виклику у всьому будинку повинні мати тактильні позначення.

Забезпечення доступності будівель громадського призначення є безперервним процесом, який передбачає постійний аналіз і виявлення перешкод а також можливостей підвищення адаптованості приміщень до потреб маломобільних груп населення.