Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Допомогти повернутися у суспільство.

Сьогодні, в період демократичних змін в країні, дуже важливою є  турбота органів влади про кожного громадянина. Одним з актуальних питань  у вирішенні  проблем найбільш незахищених верств населення, є  соціальний  захист  бездомних громадян.

Влітку вони де завгодно знаходять собі  їжу та притулок, а в холодну пору року, коли на вулиці дощ чи завірюха, значно трудніше. Бомжі, як правило, влаштовуються  у підвалах домів, мешкають у теплотрасах.

Хто вони – грязні, шукаючі у мусорозбірниках люди? Хтось опинився без даху над головою в результаті пожежі, шахрайства, у т.ч. зі сторонни родичів, хтось покинув родину, взяв кредит у банку під заставу житла, дехто повернувся з місць позбавлення волі  і починає нове життя.

Іноді бомжами становляться і ті, хто не хоче мирится з висловлюванням, що від  тюрми та суми ніхто не застрахований. Більшість з них пов»язані у кримінальних  діях, інші близькі до правопорушень у зв»язку з відсутністю паспорту, роботи. Як їм допомогти повернутися у суспільство?

Всі вони, пока не знайдуть роботу, постійне житло, потребують тимчасового притулку.

Відповідно до законів України, зокрема Закону „Про основи соціального захисту бездомних осіб  і безпритульних дітей”, Указів Президента України, постанов Уряду органи соціального захисту проводять роботу щодо вирішення проблем осіб без визначеного місця проживання.

На Міністерство соціальної політики України та його органи на місцях   покладено функції організації та координації роботи щодо соціального захисту бездомних громадян.

Одним із варіантів розв»язання проблеми бездомних є надання їм місця для проживання, медичних та інших соціальних послуг.

Для вирішення проблем  у 10 будинках-інтернатах системи соціального захисту області проживає 1496 осіб, в т.ч. бездомні особи.

24 управління соціального захисту населення райдержадміністрацій, міських (міст обласного значення) рад здійснюють  координацію  питань  соціального захисту   бездомних громадян на території відповідних громад та  консультують бездомних осіб  з питань додержання законодавства про працю, зайнятість, трудову міграцію, надають допомогу у забезпеченні інвалідів з числа бездомних осіб  технічними засобами реабілітації (інвалідні коляски, палиці, милиці), влаштуванні до будинків-інтернатів осіб, похилого віку та інвалідів при умові що особа не має родичів, які відповідно до законодавства зобов’язані її доглядати (батько, мати, донька, син, чоловік, дружина).

Проблеми осіб, які опинились в складних життєвих обставинах вирішують територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в структурі яких функціонує на цей час  131 відділення, які забезпечують надання потребуючим громадянам різні види соціальних послуг.

В області створено систему закладів, які надають послуги бездомним особам.

З 2007 року , відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації,  діє  Миколаївський обласний центр  обліку бездомних громадян ( вул. Іванова, 21).

Центр надає послуги:   обліку, встановлення документів, реєстрації без права проживання, сприяння у працевлаштуванні  та призначенні державних допомог  та соціальний супровід  пацієнтів обласних закладів охорони здоров»я, які не мають постійного місця проживання.

З початку року працівниками центру взято на облік – 434 ос., за адресою його юридичною адресою зареєстровано – 410 осіб, надана допомогу в отриманні паспорту – 112 ос., влаштуванні до будинків-інтернатів - 4 ос., встановленні інвалідності – 7 ос.,  влаштовано на лікування до медичних закладів – 16 ос., надано допомогу речами, бувшими у вжитку – 33 ос., направлено до центрів зайнятості 87 осіб, з яких 21 особу працевлаштовано, інші отримали профорієнтаційні послуги.

У м. Миколаєві з 2002 року питання бездомних осіб вирішує Миколаївський міський центр реінтеграції бездомних громадян ( для чоловіків)   розрахований на 50 ліжко-місць (вул.Кругова, 47).
Центр надає послуги: соціально-побутові,  соціально-медичні, психологічні, протиепідемічні, соціально-економічні, юридичні, послуги з  працевлаштування, сприяння в оформленні в будинки-інтернати, інформаційні.

Установа має статус житлового будинку (наявність будинкової книги), який дає можливість повністю відновлювати документи, в першу чергу паспорт з тимчасовою реєстрацією.  З 2011 року при центрі реінтеграції функціонує відділення обліку бездомних громадян м. Миколаєва.

За станом на 1 листопада п.р. 725 осіб отримало послуги в Центрі реінтеграції бездомних осіб, в т.ч. у відділі обліку – 533 ос., з них 156 засуджених осіб, 53 інваліди; зареєстровано за адресою центру 521 ос.  Поточного року відновлено документи - 156 ос., 116 осіб отримали речі, що були у вжитку, 18 особам надано матеріальну допомогу на загальну суму 2150 грн., влаштовано до будинків-інтернатів системи соціального захисту – 11 ос., надано допомогу в зборі документів для призначення державних допомог та пенсій -7 ос.

Найбільш актуальною робота з бездомними стає в осінньо-зимовий період.

На осінньо-зимовий період  центром  розширено ліжко-мережу на 10 місць.

За оперативними даними в містах та районах області на цей період  передбачено функціонування 201 пункту обігріву, 179 пунктів збору та видачі одягу/взуття, 69 пунктів роздачі їжі, 6 кімнат нічного перебування на 32 ліжко-місця.

При 5 територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Первомайська, Баштанського, Доманівського, Березнегуватського, Новобузького районів  функціонує 5 кімнат нічного перебування; при церкві у Кривоозерському районі.

На виконання розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації від 30.05.2011 № 158-р «Про створення місць влаштування бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, на період до 2015 року, на території Миколаївської області» у районах та містах області  при закладах охорони здоров’я в 14 районах та містах області передбачено 27 соціальних палат на 80 місць для тимчасового перебування бездомних осіб.

Проводиться робота щодо розповсюдження інформаційних листівок в місцях скупчення громадян з інформацією про адреси місць, установ та закладів, де громадяни зможуть отримати нічліг, одяг харчування та інші послуги, обладнанню  пунктів  обігріву, соціальних палат та пунктів роздачі гарячої їжі, поповненню банків одягу.

Наказом директора департаменту соціального захисту населення   облдержадміністрації від 17.04.2014 № 58 утворено оперативний штаб, зокрема для координації дій та вжиття заходів, спрямованих на запобігання загибелі бездомних громадян від переохолодження в осінньо–зимовий період   2014/2015 року, поточного року проведено 2 засідання штабу, колегії департаменту,  на яких розглянуто роботу з бездомними особами.  З відповідною тематикою відбулось засідання координаційної ради при облдержадміністрації по виконанню обласних програм соціального захисту населення.

У зв»язку з зниженням температури повітря більш актуальним є питання організації вуличної роботи. Відповідно до Порядку здійснення соціального патрулювання, затвердженого наказом Мінсоцполітики України від 19.07.2011 №283, затвердженого в Міністерстві юстиції України 4 серпня 2011 року за                 № 953/19691, соціальне патрулювання може здійснюватися працівниками закладів для бездомних осіб, представниками громадських і благодійних організацій із залученням відповідних служб, закладів, організацій (медичні бригади, виїзні бригади швидкої медичної допомоги, органи внутрішніх справ, тощо).

За оперативними даними, в області створено 201 групу, яка об»єднує 1104 ос.  для здійснення соціального патрулювання на територіях адміністративно-територіальних одиниць. До складу груп увійшли представники органів:  соціального захисту населення , територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), внутрішніх справ,  Управлінь надзвичайних ситуацій, охорони здоров»я, місцевих рад, громадських організацій та волонтерів.

Але, в роботі з бездомними особами є проблемні питання: відсутність центру адаптації для осіб, звільнених з місць позбавлення волі;  відсутність закладу для бездомних жінок; створення місць тимчасового перебування для бездомних осіб у  м. Миколаєв; недостатність  соціального житла.

Є необхідність у посиленні вуличної роботи, як мобільної форми надання соціальних послуг.

Для вирішення питань необхідна допомога громадських організацій, волонтерів.