Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

З турботою про літніх людей

Щороку, починаючи з 1991 року в усьому світі, за ініціативою Організації Об'єднаних Націй,    1 жовтня відзначаться, як День людей похилого віку. В Україні цей день, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.97 №1066,  починаючи з 1997 року, відзначається  в Україні, а Указом Президента України від 24.09.04 №1135/2004 ще проголошено і Днем ветерана.

На забезпечення соціальних гарантій цих громадян спрямована соціальна політика нашої держави.

На цей час в Миколаївській області проживає 316,3 тис.  осіб похилого віку, що становить 27,4 % від загальної кількості населення.

Створено систему комплексного підходу до вирішення питань соціального захисту населення, яка надає ряд безкоштовних послуг через відповідну мережу соціальних установ, відпрацьовано практику діяльності підрозділів надання достатнього мінімуму послуг.

Соціальне обслуговування та надання соціальних послуг громадянам  забезпечують 24 територіальних центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг). До структури територіальних центрів входять 29 відділень соціальної допомоги вдома, 21 стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання, 16 відділення соціально – медичних послуг, 28 відділень соціально-побутової адаптації, 25 відділень по наданню адресної натуральної та грошової  допомоги.

Щороку, з метою виявлення громадян, потребуючих різних видів соціальної допомоги, щороку проводяться обстеження умов проживання одиноких громадян похилого віку, інвалідів, ветеранів війни. За результатами проведених обстежень проводиться робота по забезпеченню виявлених потреб.

На сьогоднішній день 6,6 тис. одиноких, одиноко проживаючих  непрацездатних громадян отримують різні види соціальних послуг вдома.

Але є літні люди, особи  з інвалідністю, які потребують втратили здатність до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги. Для них в області функціонують 2 будинки - інтернати геріатричного профілю, які розташовані у  м.Миколаєві та м. Вознесенську. На цей час в них проживає 283 особи.

В структурі соціального захисту при територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в кожному районі та м. Первомайську функціонують стаціонарні відділення для постійного або тимчасового проживання. На сьогодні в цих установах мешкає 466 осіб з числа одиноких громадян та інвалідів, в основному, це мешканці міст та районів за місцем розташування відділень. В установах для підопічних створено належні умови проживання, харчування, відпочинку, забезпечено цілодобове медичне обслуговування. В кімнатах – домашній затишок, в місцях відпочинку встановлено кондиціонери та телевізори. Відповідно до діючих норм, підопічних забезпечено одягом, взуттям за сезоном, постільною білизною, столовим посудом. У м. Миколаєві для одиноких громадян похилого віку діє притулок, який підпорядкований міський раді.

На виконання наказу Міністерства соціальної політики України в області декілька років впроваджується соціально-педагогічна послуга „Університет третього віку”, яка прийшлася до душі багатьом пенсіонерам нашої області.

Це інноваційний проект, що має на меті впровадження та практичну реалізацію принципу навчання впродовж всього життя, що допомагає пережити людям, які вийшли на пенсію, особистісну драму переходу від одного способу життя до іншого.

Особи похилого віку отримують необхідні для повноцінного існування в сучасному світі знання, відчувають себе потрібними суспільству, усвідомлюють, що життя продовжується і межі пізнання не існує. А ще “Університет третього віку” дозволяє пенсіонерам розкрити у собі ті таланти, які були притиснуті роботою, клопотами і родинними проблемами, дає можливість познайомитися з новими цікавими людьми.

На цей час надання в усіх районах та містах області  послугою охоплено біля 4,0 тис. осіб.

З вересня 2014 року в „Університетах третього віку” області розпочався четвертий навчальний рік. Слухачі, які навчались минулого року мають нагоду продовжити навчання на інших факультетах, а нові „учні” - розпочати отримувати знання на факультетах, які їх зацікавили найбільше.

В основному навчання, згідно планів та програм,  проводяться на факультетах: „Здоровий спосіб життя”, „Психологія та право”, „Соціально-активна життєва позиція”, „Культурно-мистецький”, „Комунікаційні та інформаційні технології”, „Культурно – художній”, „Філологічний”.

Послуги надаються безкоштовно. До організації навчання залучаються фахівці місцевих органів влади (за їх згодою), місцевих управлінь праці та соціального захисту населення, охорони здоров’я, юстиції, Пенсійного фонду України, служби зайнятості, територіального центру.

Надання послуг забезпечено як на базі районних та міських територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) так і сільських рад, що забезпечує максимальне наближення соціальних послуг до людей, які проживають у віддалених населених пунктах.

Внаслідок зниження працездатності ветерани поступово втрачають джерела доходу. Тому значна увага приділяється наданню адресної натуральної та грошової  допомоги. З початку 2014 року за рахунок  через територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг)  адресну допомогу отримало 16,9 тис. осіб на загальну суму 2,2 млн.грн.

Щороку в області проводиться Всеукраїнська благодійна акція "Милосердя", приурочена до Міжнародного дня громадян похилого віку та Дня ветерана, Міжнародного дня інвалідів.

Під час благодійної акції проводяться доброчинні заходи, спрямовані на адресну підтримку пенсіонерів, інвалідів, інших соціально незахищених категорій громадян. В кожному місті та районі області місцевими органами соціального захисту населення організовується прийняття одягу, взуття, продуктів харчування, медикаментів, промислових товарів, відкриті розрахункові рахунки для отримання грошової благодійної допомоги. Отримані речі та кошти надаватимуться найбільш потребуючим верствам населення області, в т.ч. вимушеним переселенцям із зони АТО.

Метою відзначення Дня громадян похилого віку та Дня ветерана є привернення уваги громадськості, державних та недержавних організацій до проблем старіння і спрямування політики держави на створення гарантій соціального і економічного забезпечення людей похилого віку, а також на надання їм можливості активно брати участь в житті суспільства.