Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Про надання населенню соціальних послуг

«Мені добре; хочу, щоб іншому було добре, - ця
думка така проста, така природна, її не можна
вилучити із здорового людського організму...
усі найкращі вчинки здійснювались і завжди
здійснюватимуться на підставі саме цих простих
роздумів» Д. ПисарєвБазовим законом, який визначив основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, став Закон України „Про соціальні послуги” від 19.06.03 №966-ІУ

Зазначеним законом визначено, що соціальні послуги це комплекс правових, економічних, психологічних, освітніх, медичних, реабілітаційних та інших заходів, спрямованих на окремі соціальні групи чи індивідів, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, з метою поліпшення або відтворення їх життєдіяльності, соціальної адаптації та повернення до повноцінного життя.

Для реалізації положень цього закону, забезпечено розробку та прийняття низки правових актів.

З метою забезпечення конституційного права громадян на соціальний захист в Україні створено і забезпечено функціонування державної системи соціального обслуговування та надання соціальних послуг пенсіонерам, ветеранам війни і праці, інвалідам, одиноким непрацездатним громадянам, іншим особам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують соціальної допомоги і підтримки.

Основними формами надання соціальних послуг є матеріальна допомога та соціальне обслуговування.

Матеріальна допомога надається особам, що знаходяться у складній життєвій ситуації, у вигляді грошової або натуральної допомоги: продуктів харчування, засобів санітарії і особистої гігієни, засобів догляду за дітьми, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, палива, а також технічних і допоміжних засобів реабілітації.

Соціальне обслуговування здійснюється шляхом надання соціальних послуг через мережу підрозділів системи соціального захисту області.

В системі органів праці та соціального захисту населення області соціальне обслуговування та соціальні послуги громадянам надаються через підрозділи  територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг).

У складі відділів соціальної допомоги функціонує: 22 стаціонарних відділення для постійного проживання одиноких непрацездатних громадян, 17 відділень соціально – медичних послуг, 29 відділень соціально-побутової адаптації, 18 відділень реабілітації дітей – інвалідів, 23 відділень по наданню адресної грошової та натуральної допомоги.

Функціонування системи забезпечують біля 2 тис. працівників, які обслуговують 75 тис. громадян, з них майже 50 тис. осіб в сільській місцевості, надаючи їм біля 50 видів соціальних послуг.

Однією з форм соціальних послуг є забезпечення непрацездатних громадян у домашніх умовах постійним стороннім доглядом, що стало реальним внеском у наближення соціальних послуг до тих, хто потребує їх найбільше.

Надомне обслуговування забезпечують 711 соціальних робітників, послуги отримують 6 тисяч осіб з числа одиноких та одинокопроживаючих громадян.

Відділенням соціальної допомоги вдома надаються такі необхідні соціально-побутові послуги як приготування їжі, придбання та доставка медикаментів та товарів з магазину, виклик лікаря, допомога у прибиранні приміщення, пранні білизни, дотриманні особистої гігієни.

З набранням чинності Закону України „Про соціальні послуги” право надавати такі послуги отримали непрацюючі фізичні особи, яким за надані соціальні послуги виплачується грошова компенсація, тобто  це стало їх джерелом доходу.

Особи з числа одиноких громадян, які повністю втратили здатність до самообслуговування і потребують постійного стороннього догляду можуть бути поселені на постійне проживання до геріатричного будинку-інтернату (в області їх 2: в містах Миколаєві та Вознесенську), а також до стаціонарного відділення для постійного проживання, які функціонують в усіх сільських районах області та м. Первомайську. Утримуються ці заклади з коштів обласного та місцевих бюджетів, також залучаються кошти благодійників.

Соціальні послуги можуть надаватися як за плату, так і безоплатно. Безоплатні соціальні послуги державними та комунальними суб’єктами в обсягах, визначених державними стандартами соціального обслуговування, надаються громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу.

Громадяни, які мають працездатних родичів отримують всі види соціальних послуг за плату відповідно до тарифів на соціальні послуги.

Для отримання послуг необхідно звернутись із заявою до місцевих управлінь праці та соціального захисту населення.

Для мешканців сіл відсутня необхідність особисто їхати до районного центру, всі питання отримання соціальних послуг можливо вирішити на місцях завдяки функціонуванню при кожній сільській раді сільських центрів соціального захисту населення. Працівниками центрів надається допомога у зборі документів, формується макет справи та передається до районного управління для подальшого призначення допомоги та формування її виплати.

Сільські центри є основним та найбільш продуктивним надбанням системи соціального захисту населення в Миколаївській області. З метою поширення досвіду нашої області планом дій Ради Європи для України на 2011-2014 роки передбачено проведення протягом 2012-2013 років експерименту щодо вдосконалення системи надання соціальних послуг. Миколаївська область визначена однією з пілотних областей у даному експерименті.

Отож  здобутків у органів соціального захисту Миколаївщини чимало. Але й є багато думок, як вирішити ще існуючі проблеми, вдосконалити накопичений досвід, виконуючи державні завдання, спрямовані на покращення добробуту наших  земляків.