Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Минуло двадцять вісім років iз часу Чорнобильської катастрофи

Горезвісний вибух на Чорнобильській АЕС забрав життя і здоров’я багатьох жителів України.

Ось як згадує день страшної трагедії Шепель Ірина, евакуйована із зони відчуження.
«Я тоді малою була. Ми проживали на той час у прекрасному місті Чорнобиль. Мій батько - Ліщук Віктор Володимирович – працював механіком на СТ-72 Чорнобильської РЕБ флоту (базі, на якій будували і експлуатували річкові кораблі).

У той день батька та всіх чоловіків (і навіть жінок) підприємства було направлено до кар’єру, в якому вони змішували пісок зі свинцем, грузили в мішки, які потім підв’язували до гелікоптерів, що скидали мішки у жерло палаючого реактора. Люди працювали три дні, ніхто навіть гадки не мав, як це в майбутньому вплине на стан здоров’я.
Жителів міста Чорнобиль та навколишні села почали евакуйовувати  5 травня 1986 року. Мене зі старшою сестрою та мамою вивезли до бабусі в Житомирську область, а батько лишився допомагати переселятись людям з навколишніх сіл. Потім мешканців нашого містечка розселили по різних містах України, де були порти Укррічфлоту. Так ми потрапили до  міста  Миколаєва, де нині і проживаємо.

Ми з сестрою маємо свої сім’ї і щиро сподіваємось, що наші діти не відчують такого болю та страху, що пережили ми в дитинстві».

Аварія на Чорнобильській атомній електростанції поставила перед людством велику кількість проблем, пов’язаних з ліквідацією її наслідків. Протягом ряду років основним пріоритетом соціальної політики держави є соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Сьогодні на території Миколаївської області перебуває на обліку 7301 особа, постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, з яких  39 % – учасники ліквідації, 59 % - потерпілі від Чорнобильської катастрофи, з яких  22%  -  діти.

Згідно із  Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ці громадяни користуються різними видами пільг, отримують компенсації

за рахунок коштів державного бюджету, зокрема:
•    Виплата компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування;
•    Виплата компенсації сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування потерпілих дітей;
•    Виплата компенсації за шкоду заподіяну здоров’ю та допомоги на оздоровлення у разі звільнення громадян;
•    Виплата підвищених стипендій;
•    Надання  додаткової відпустки працюючим громадянам;
•    Санаторно-курортне лікування та оздоровлення;
•    пільги по оплаті за житлово-комунальні послуги, послуги зв"язку, на придбання твердого палива, на проїзд.

Загальна сума усіх видів нарахованих пільг та компенсацій у 2013 році  становила 15,2 млн. грн.,  спочатку 2014 року -  3,6 млн. грн.

Щороку в обласному  бюджеті визначаються видатки на забезпечення постраждалих громадян в аптечних закладах безкоштовними ліками за рецептами лікарів, а також на безкоштовне зубопротезування.  У    2013 році  використано  на цю мету  1 млн. 180 тис.грн.

За рахунок коштів обласного бюджету громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та дітям-інвалідам, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, надається одноразова матеріальна допомога. У 2013 році отримали  цю допомогу 335 осіб у розмірі 1,1 тис.грн. на загальну суму 368,5 тис. грн.   У 2014 році ця допомога надається у  збільшеному розмірі — по 1210 грн.  З бюджетів міст і районів області громадянам зазначених категорій також надається  одноразова матеріальна допомога, зокрема, у  2013  році  — на загальну суму 360,8 тис. грн.

2013 року за рахунок благодійних коштів було організовано оздоровлення  у літній період 157-ми дітей  в оздоровчому комплексі санаторного типу „Очаків”

За бюджетною програмою «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2013 рік  придбано три квартири учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 та 2 категорії у м. Миколаєві та у м. Первомайську.

Органами виконавчої влади та місцевого самоврядування приділяється  постійна увага  вирішенню питань постраждалих громадян.

У нашій області щороку проводяться заходи, які вже стали традиційними.
І цього року, як завжди, 25 квітня  о 8.30 год. буде проведено мітинг з покладанням квітів у пам’ятника „Скорботний янгол Чорнобилю” у Чорнобильському сквері.