Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

15 лютого — День вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 25-а річниця виведення військ з Афганістану

Людські втрати у цій неоголошеній війні вражаючи. Загинуло майже 15 тисяч солдат та офіцерів радянської армії.

Учасниками афганської війни були понад 160 тисяч вихідців із України, з яких 3432 не повернулись до рідних домівок, а 72 зникли безвісті або потрапили в полон. 2729 матерів втратили своїх синів, 505 молодих жінок стали вдовами, а сиротами - 711 дітей. Понад вісім тисяч військовослужбовців отримали на війні важкі поранення, а 3560 стали інвалідами".

На цей час на території області проживає 4594 воїнів-інтернаціоналістів, з них 3016 учасників бойових дій в Афганістані та 104 членів сімей загиблих (померлих) військовослужбовців в Афганістані.

Рішенням XIX сесії шостого скликання обласної ради від 24.12.2013 № 5 внесено зміни до Комплексної програми соціального захисту населення „Турбота” до 2015 року в частині  виділення коштів з обласного бюджету в сумі 300,0 тис. грн. (щорічно) на придбання житла воїнам-інтернаціоналістам.

2013 року згідно бюджетної програми „Забезпечення житлом воїнів – інтернаціоналістів” з державного бюджету Миколаївській області виділено 1799,700 тис. грн. на придбанняжитла воїнам – інтернаціоналістам.

Відповідні зміни внесені також до програми „Турбота” в містах та районах області.

За рахунок коштів обласного бюджету 2013 року одноразову матеріальну допомогу сім`ям загиблих та померлих учасників бойових дій в Афганістані, інвалідам війни в Афганістані отримали 229 осіб на загальну суму 302,280 тис. грн. (з розрахунку на 1 особу (сім’ю) – 1320 грн.). Також з бюджетів міст та районів області надана допомога на вищезазначені категорії 2013 року в сумі 202,5 тис. грн.

На 2014 рік для надання одноразової допомоги з обласного бюджету заплановані кошти в сумі 396,4 тис. грн.. (з розрахунку по 1452 грн. на 1 особу).

За рахунок коштів місцевих бюджетів надається додаткова пільга по оплаті комунальних послуг для сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання інтернаціонального обов’язку, або залишились інвалідами загального захворювання, 2013 року таку пільгу отримали 192 особи, на загальну суму 130,5 тис. грн.., 2014 року заплановано кошти в сумі 145,0 тис грн.

Забезпечено фінансову підтримку статутної діяльності обласної Спілки воїнів – інтернаціоналістів та запасу 2013 року виділено 176,4 тис. грн., на 2014 рік – 176,5 тис. грн., в т.ч. на заходи до 15 лютого (25 річниця виводу військ з Республіки Афганістан) – 36,0 тис. грн., матеріальна допомога інвалідам та сім’ям загиблих – 20,0 тис. грн.

Станом на 01 січня 2014 року в лікувально-профілактичних закладах області на диспансерному обліку знаходиться 3787 воїнів – інтернаціоналістів, у т.ч. 3520 учасників бойових дій, 6 сімей загиблих воїнів та 261 інвалідів війни. Стаціонарне лікування за 2013 рік отримали 1008 воїнів – інтернаціоналістів у т.ч. в обласному госпіталі інвалідів війни та його філіях пройшли лікування 876 воїнів – інтернаціоналістів, ліками при амбулаторному лікування забезпечено 591 воїн – інтернаціоналіст, проведено протезування зубів – 94 особам, слухопротезування – 5 воїнам – інтернаціоналістам.

2013 року санаторно-курортним лікуванням було забезпечено 91 воїн – інтернаціоналіст в тому числі 20 інвалідів війни та 71 учасник бойових дій.

На обліку для забезпечення житлом у Миколаївській області перебувають 278 воїнів – інтернаціоналістів, в тому числі 15 інвалідів війни та 263 учасників бойових дій.

Згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасники бойових дій, зокрема воїни-інтернаціоналісти  мають право на:

  1. 75-% знижку плати за користування житлом та комунальними послугами  в межах норм, передбачених чинним законодавством;
  2. 75-процентна знижка вартості палива, скрапленого газу в межах затверджених норм  для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
  3. безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним, залізничним,  водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;

- позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів;

  1. першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
  2. безплатне щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням, а також компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування.

Пільги з оплати за житлово-комунальні послуги,  послуги зв"язку, на проїзд  надаються за рахунок коштів державного бюджету.

Мінімальний розмір пенсійної виплати для зазначеної категорії громадян встановлюється на рівні 165 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, що станом на 1 січня 2014 року складає 1565,85 грн.

Відповідно до Закону України «Про статус вете­ранів війни, гарантії їх соціального захисту», пенсії учасникам бойових дій під­вищуються на 25 відсотків прожитко­вого мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, що станом на 1 січня 2014 року становить 237,25 грн.

Відзначаючи річницю, хочеться вірити, що війна більше ніколи не торкнеться своїм чорним крилом українських сімей, не погубить молоді життя, не принесе біль та смуток в серця. Вашу заслугу перед державою неможливо оцінити. Важко уявити, що вам тільки довелося пережити на теренах цієї війни. Тому влада всіляко намагається підтримувати вас та надавати можливу допомогу. Як не прикро, кожного року у день виведення військ з Афганістану, розумію, що списки імен померлих афганців щораз збільшуються, тому учасників тих подій потрібно вшановувати, знати і поважати поки вони живуть посеред нас. Спогади про війну — тривожні і завжди болючі. Сучасники мають пам’ятати про ті страшні події аби прийдешні покоління не повторили прикрих помилок.