Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Стаття до Дня вшанування ліквідаторів

Відповідно до Указу Президента України щороку 14 грудня, у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, відзначається День вшанування ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Чорнобильська аварія – одна з найбільших техногенних катастроф – поставила перед людством величезну кількість проблем, пов’язаних з ліквідацією її наслідків. Сьогодні найболючішими залишаються питання, пов’язані із соціальними наслідками аварії. Горезвісний вибух на Чорнобильській АЕС уже забрав життя і здоров’я багатьох жителів України. Торкнулося це лихо і жителів Миколаївщини. Сьогодні на території Миколаївської області перебуває на обліку 7396 осіб, віднесених до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з яких   39% – ліквідатори наслідків аварії, 36% - потерпілі громадяни,  25%  -  діти.

Учасники ліквідації  наслідків катастрофи  користуються передбаченими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пільгами, компенсаціями.   Це компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування постраждалих громадян 1 та 2 категорії; оплата додаткової відпустки;  надання пільг і компенсацій потерпілим дітям та їх батькам, у т.ч. лікування та оздоровлення дітей; виплата щорічної допомоги на оздоровлення. За 11 місяців поточного року надано зазначені пільги на 9,7 млн. грн.

Постраждалим  громадянам за рахунок коштів державного бюджету надаються пільги по оплаті за житлово-комунальні послуги, для придбання твердого палива, на оплату за послуги зв"язку, на проїзд міжміським транспортом.  За станом на 01.11.13 надано  зазначені пільги на загальну суму 3,3 млн. грн.

Органами виконавчої влади та місцевого самоврядування приділяється  постійна увага  вирішенню питань постраждалих громадян.

Щороку в обласному  бюджеті визначаються видатки на надання пільг на медичне обслуговування постраждалих громадян,  зокрема на 2013 рік –   1млн. 168 тис.грн., що більше ніж у  2012 році. За рахунок цих коштів здійснюється забезпечення постраждалих громадян в аптечних закладах безкоштовними ліками за рецептами лікарів, а також   безкоштовне зубопротезування (без застосування дорогоцінних матеріалів). За 10 місяців поточного року використано на цю мету  918,8 тис. грн.

В області діє Комплексна програма соціального захисту населення «Турбота» на період до 2015 року, в рамках якої громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та дітям-інвалідам, інвалідність  яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, за рахунок коштів обласного бюджету надається одноразова матеріальна допомога кожній особі у розмірі 1,1 тис.грн.   На цей час отримали  цю допомогу  335 осіб, або всі особи вказаних категорій на загальну суму 368,5 тис.грн. У наступному році надання допомоги заплановано у  збільшеному розмірі на 10%, тобто по 1210 грн.  кожній особі.

Крім цього, з бюджетів міст і районів області зазначеним категоріям надається  одноразова матеріальна допомога.  Поточного  року надано допомогу на 355,9 тис. грн.

Для оздоровлення осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2013 році Міністерством соціальної політики України виділено Миколаївській області 350 путівок до санаторно-курортних закладів України.

За рахунок благодійних коштів в рамках соціального партнерства оздоровлено 157 дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, в оздоровчому комплексі санаторного типу для дітей „Очаків”.
За бюджетною програмою «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Миколаївській області на 2013 рік  затверджено 2118,0 тис.грн. для придбання житла постраждалим громадянам. За станом на 01.12.13 вже придбано житло двом учасникам  ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 та 2 категорії у  м. Первомайську. В області планується придбати житло ще для 5-ти  громадян, проводиться активна робота у цьому напрямку .

У цей час кожен знає, що таке радіація та як вона впливає на здоров’я  людини. Але в ті дні люди ризикували, навіть не здогадуючись про це. Сьогодні вони діляться своїми спогадами із читачами.

Спогади учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, мешканця м. Южноукраїнська ,  Павла Михайловича Єременка, 1958 року народження.