Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Нові соціальні ініціативи, спрямовані на збільшення державної підтримки сімей з дітьми

Президент України Віктор Янукович під час розширеного засідання Кабінету Міністрів 27 лютого 2013 року проголосив нові соціальні ініціативи, спрямовані на захист дітей. Вони передбачатимуть збільшення державної підтримки, зокрема, дітей з особливими потребами, дітей-сиріт та сімей, які виховують таких дітей.

Захист дитинства, діяльність державних та громадських структур в інтересах підростаючого покоління – ці та інші соціально значущі теми неодноразово порушувалися на всіх рівнях. Необхідністю розв’язання проблем дитинства українське суспільство фактично поставлено перед фактом вибору свого майбутнього.

На сьогодні в області проживає 4,6 тис. дітей з інвалідністю.

Щоб забезпечити дітям з вадами здоров’я можливість подолати труднощі розвитку, опанувати соціальні та побутові навички, розвинути здібності, наблизити реабілітаційні послуги до дітей-інвалідів, які мешкають у сільській місцевості, ще з 1994 року при управліннях праці та соціального захисту населення почали створювати відділення ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Спочатку  було 4 відділення в м. Миколаєві.

2003 року цю роботу  завершено і в області було створено мережу відділень ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів у кількості 27 одиниць.

Ініціатива Миколаївської області була підтримана керівництвом держави та поширення на всю країну.

За 19 років функціонування проведено значну роботу щодо вдосконалення процесу реабілітації дітей-інвалідів, забезпечення його комплексності та системності.

В області діє 4 центри та 15 відділень соціальної реабілітації дітей інвалідів, в яких щороку проходять реабілітацію більш 600 таких дітей.

Для здійснення реабілітаційних заходів центри соціальної реабілітації дітей-інвалідів та відділення соціальної реабілітації дітей-інвалідів територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) забезпечено необхідним реабілітаційним обладнанням, яке підібрано з урахуванням індивідуальних можливостей кожної дитини, вікових особливостей.

З метою додаткового забезпечення 2013 року центрів та відділень соціальної реабілітації більш сучасним обладнанням, складено та надано потребу до Мінсоцполітики, Миколаївського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на загальну суму 836,4 тис. грн.

Приміщення, в яких розташовано центри та відділення соціальної реабілітації дітей-інвалідів, пристосовано до обслуговування  дітей-інвалідів: є кімнати для проведення занять, санітарно - гігієнічні приміщення. Створено безбар’єрний доступ.

В центрах та відділеннях соціальної реабілітації дітей-інвалідів реабілітаційні послуги надають фахівці: вчителі - реабілітологи, лікарі, логопеди, фізичні реабілітологи, практичні психологи,  музичні працівники та інші.

Спеціалісти вищезазначених установ постійно проходять курси підвищення кваліфікації відповідно до термінів на базі Державного комплексу соціальної реабілітації дітей-інвалідів;

Наданню реабілітаційних послуг сприяє підвезення дітей-інвалідів до центрів та відділень соціальної реабілітації дітей-інвалідів.

Підвіз дітей –інвалідів здійснюється до 4 центрів: до міського центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів м. Миколаєва, центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів Баштанського району, центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів у Снігурівському районі та центру соціальної реабілітації Новобузького району, до 9 відділень соціальної реабілітації дітей – інвалідів територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) міст Очакова та Южноукраїнська, Арбузинського, Братського, Березнегуватського, Вознесенського, Доманівського, Первомайського та Жовтневого районів.

Важливим завданням сьогодення – є створення належних матеріальних умов для тих, хто зараз ростить дитину.

З метою покращання соціального захисту дітей-інвалідів І групи підгрупи А (найтяжча ступінь функціональних обмежень) Мінсоцполітики розроблено проект Закону України щодо збільшення з липня 2013 року на    25 % розміру надбавки на догляд за дитиною-інвалідом з 50% до 75% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

Наприклад, якщо зараз розмір надбавки на догляд за дитиною-інвалідом віком до 6 років становить 486,0грн., то з реалізацією соціальних ініціатив Президента України надбавка на догляд становитиме 729грн., що більше на 243 грн., а надбавка на догляд за дитиною –інвалідом віком до 18 років підвищиться на 302,5грн., що є значною матеріальною підтримкою для сімей, в яких виховується дитина-інвалід.

Урядом підготовлений та поданий до Верховної Ради України законопроект щодо визначення розміру виплати допомоги на дітей-інвалідів, над якими встановлено опіку чи піклування, на рівні не менше двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку без урахування державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів. З прийняттям змін виплата допомоги збільшиться на 894 грн.

Також на виконання соціальних ініціатив Президента України планується збільшення рівня забезпечення при розрахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям для дітей, які виховуються в таких сім’ях, з 1 липня поточного року з 75% прожиткового мінімуму до 80%, з 1 жовтня з 80% прожиткового мінімуму до 90% прожиткового мінімуму. На даний час рівень забезпечення для дітей в малозабезпечених сім’ях становить 75% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Наприклад, для дитини віком від 6 до 18 років рівень забезпечення, до внесення змін становить 998,25грн., а після – 1064,8грн., що більше на 66,55грн. Для дитини віком до 6 років рівень забезпечення 801,9грн., а  у разі прийняття соціальних ініціатив рівень буде складати – 855,36грн.

На теперішній час допомогу малозабезпеченим сім»ям в області отримують 6457 сімей, що становить 1,4% від загальної кількості сімей в області (475873 сімей в області).

Звертаю увагу, що у разі прийняття змін до Державного Бюджету України щодо підвищення рівнів забезпечення для дітей при розрахунку та призначенні державної соціальної, сім»ям, які станом на 01.07.13р. отримують цю допомогу її розмір буде перераховано автоматично без звернення до органів соціального захисту населення.

В основі соціальної політики держави, як визначено новими соціальними ініціативами Президента України та стратегією реформування системи надання соціальних послуг, схваленої Урядом, є раннє виявлення осіб та сімей, які потребують соціального захисту, наближення соціальних послуг до людини або сім»ї, забезпечення адресності в наданні соціальних допомог та послуг.

На виконання доручення Президента України щодо створення  реабілітаційних установ для дітей в Миколаївській області планується  протягом 2013 – 2014 рр. провести реорганізацію відділень соціальної реабілітації дітей – інвалідів в центри соціальної реабілітації дітей – інвалідів у Березнегуватському, Веселинівському, Врадіївському, Вознесенському районах, що забезпечить       роботу реабілітаційних закладів щодо здійснення заходів, спрямованих на розвиток дитини – інваліда та корегування порушень її розвитку, навчанню її основним соціальним та побутовим навичкам, розвитку здібностей, створенню передумов для інтеграції в суспільство.

Також планується відкриття центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів в Новоодеському районі.

Враховуючи те, що більшість дітей – інвалідів, які проходять реабілітацію у центрах та відділеннях соціальної реабілітації дітей – інвалідів проживають у віддалених селах області, при реабілітаційних закладах створено стаціонарні відділення.

На цей час функціонують стаціонари у відділеннях соціальної реабілітації дітей – інвалідів територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Жовтневого, Березнегуватського, Вознесенського та Первомайського районів. Заплановано відкриття стаціонарних відділень при центрах соціальної реабілітації 2013 – 2014  рр. Арбузинському, Березанському, Веселинівському, Врадіївському, Новобузькому, Баштанському, Снігурівському районах.

На сьогодні група денного перебування дітей – інвалідів функціонує при відділенні соціальної реабілітації дітей – інвалідів територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Вознесенська.

Проведено відповідні розрахунки щодо відкриття груп денного перебування протягом 2013 – 2014 років на базі 4 центрів соціальної реабілітації  дітей – інвалідів: м. Миколаєва, Баштанського, Снігурівського, Новобузькогорайонів та 5 відділень соціальної реабілітації дітей – інвалідів територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг): міст Первомайська, Очакова, Арбузинського та Березанського  районів для дітей із сільської місцевості.

Важливим напрямком нових соціальних ініціатив - є забезпечення дітей умовами для виховання у сім’ї.

В Миколаївській області (м. Вознесенськ) діє обласний центр соціально-психологічної допомоги (ОЦСПД), що надає соціальні послуги особам, які опинилися у складних життєвих обставинах, наслідки яких вони не можуть подолати самостійно, який створений розпорядженням голови облдержадміністрації від 06.04.2005 № 86-р.

Основна мета діяльності ОЦСПД - надання невідкладної комплексної допомоги  особам, які опинилися у складних життєвих обставинах, сприяння якнайшвидшому їх поверненню до нормальних умов життєдіяльності.  З метою вирішення проблем клієнтів в закладі працюють психолог, соціальні педагоги, медична сестра, юрисконсульт.

Перебування клієнтів у закладі здійснюється на безкоштовній основі. Максимальний строк перебування  – 90 діб.  Заклад розрахований на 16 місць (7 кімнат), але в осінньо-зимовий період заклад перевантажений та забезпечує проживання до 24 осіб (за рахунок додаткових двоповерхових ліжок). Клієнти зараховуються до ОЦСПД за направленням центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.  Протягом І півріччя  2013 року в  цілодобовому стаціонарі ОЦСПД перебувало 64 особи .

Працівники ОЦСПД також надають допомогу шляхом консультування за допомогою телефонного зв’язку та в умовах денного стаціонару.

З 2006 року в закладі працює кімната матері та дитини (блок – 2 кімнати), яка розрахована для проживання жінок з немовлятами (4 жінки та 4 немовляти), що перебувають у складних життєвих обставинах.

Протягом звітного періоду в обласному центрі соціально-психологічної допомоги в  кімнаті матері та дитини, яка розрахована для проживання сімей з немовлятами, які перебувають у складних життєвих обставинах  проживало  16 сімей (23 дитини); яких забезпечено харчуванням, проживанням,  інформуванням про заклади та установи, які надають  допомогу у вирішенні проблемних питань, профорієнтації; сприяння в отриманні допомоги одягом, відновленні документів, придбанні житла, формування навичок по догляду за новонародженою дитиною, навчання методам ведення домашнього господарства, розвиток комунікативних навичок та  надання консультацій з правових питань, підготовка довідок, забезпечення медичного огляду, профілактика ВІЛ/СНІДу та інших хвороб/.

Працівники  обласного центру соціально-психологічної допомоги для мам і немовлят проводять заняття в Школі молодої мами, де їх навчають догляду за немовлятами, залучають до участі в групових заходах: інформаційних бесідах, лекціях, тренінгах. Також працівники закладу сприяють  вищевказаній  категорії сімей щодо вирішення житлових проблем. У І півріччі 2013 році за сприянням обласного центру соціально-психологічної допомоги та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 4 сім’ям  придбано житло,  покращено умови проживання – 4 сімей, оформлено державну соціальну допомогу – 5 особам; оформлено/відновлено документи – 2 особам,отримала реєстрацію – 6 особам, отримали практичні навички догляду за дитиною - 16 осіб, поліпшено психоемоційний стан – 16 осіб, отримали допомогу в догляді, лікуванні – 37 осіб, організовано медичне обстеження – 37 осіб.

На цей час облдержадміністрацією вирішено питання щодо приміщення для розташування обласного центру матері та дитини за адресою: Миколаївська область, смт Березнегувате.


Директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації
Ольга Сивопляс