Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Упродовж 27 років – аварії на Чорнобильській АЕС

Упродовж 27 років – аварії на Чорнобильській АЕС, Україна долає наслідки безпрецедентної за масштабами і наслідками катастрофи, що увійшла в історію нашої цивілізації сумною і трагічною датою.
Сьогодні на території Миколаївської області перебуває на обліку 7494 осіб, віднесених до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в т.ч.  -  39 %   складають   ліквідатори аварії, 36% - потерпілі,  25%  -  діти.

Право на пільги та компенсації «чорнобильцям», які мешкають на Україні, гарантує Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», основною метою  якого є соціальний захист постраждалих громадян, розв’язання проблем медичного та соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Соціальними ініціативами Президента України В.Ф.Януковича визначено підвищення та забезпечення надання державних соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації є відповідальним за вирішення  в області питань соціального захисту постраждалих громадян  у рамках загальнодержавних програм за такими основними напрямками: виплата підвищених стипендій та надання додаткової відпустки; виплата компенсацій за пільгове забезпечення продуктами харчування; виплата компенсацій за шкоду заподіяну здоров’ю та допомоги на оздоровлення, у випадку звільнення громадян; обслуговування банківських позик, наданих на пільгових умовах; виплата компенсацій сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей; санаторно-курортне лікування та оздоровлення; пільгове медичне забезпечення, надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг,  послуг зв’язку, на проїзд, на придбання твердого палива для опалення житла. Питання забезпечення постраждалих громадян житлом та спеціалізованою медичною допомогою у стаціонарах спеціалізованих медичних закладів області належать до компетенції управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації.

На 2013 рік на виплату пільг та компенсацій в Миколаївській області держаним бюджетом передбачено 10 млн. 133 тис. грн. Спочатку року використано 2,8 млн. грн.

В області діє Комплексна програма соціального захисту населення «Турбота» на період до 2015 року, в рамках якої вперше у 2012 році громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та дітям-інвалідам, інвалідність  яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи (336 особам), за рахунок коштів обласного бюджету було надано одноразову матеріальну допомогу кожній особі у розмірі 1 тис.грн., а за рахунок бюджетів міст і районів - одноразову матеріальну допомогу - на загальну суму 310,8 тис.грн. Надання зазначеної допомоги заплановано і у 2013 році із збільшенням на 10% .

Щороку обласним бюджетом збільшуються видатки на виконання програми „Пільги на медичне обслуговування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, зокрема на 2013 рік – 1168,7 тис.грн., що на 1,9 % більше у порівнянні з 2012 роком. За рахунок цих коштів здійснюється забезпечення постраждалих в аптечних закладах безкоштовними ліками за рецептами лікарів при амбулаторному лікуванні та безкоштовне

Одним із основних напрямків медичного захисту постраждалих громадян є санаторно-курортне лікування. 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо забезпечення санаторно-курортними путівками”, відповідно до якого постраждалим особам надано право вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідного профілю чи закладу відпочинку, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Заяву на отримання путівки для санаторно-курортного лікування у 2013 році  подали   846 постраждалих громадян, з них: 486 дорослих, 215 дітей віком до 18 років у складі груп та 145 дітей  до 10 років у супроводі одного із батьків, або  особою,  яка їх замінює.

Разом з громадськими організаціями, які об’єднують „чорнобильців”, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування області намагаються оперативно вирішувати спільні проблеми. Миколаївська облдержадміністрація,  головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, Миколаївська обласна рада постійно звертаються до центральних органів виконавчої влади щодо збільшення асигнувань за всіма  програмами соціального захисту постраждалих, зокрема збільшення розмірів компенсації вартості продуктів харчування постраждалим громадянам І та ІІ категорій, виплат постраждалим дітям,  та кількості санаторно-курортних путівок.

Миколаївською облдержадміністрацією затверджено регіональні  заходи до 27-х роковин Чорнобильської катастрофи, якими передбачено:
- проведення протягом 2013 року 100% диспансерного обстеження громадян,    постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у закладах охорони здоров’я за місцем проживання та скринінгове обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб групи ризику щодо наявності онкозахворювань щитовидної залози;
- проведення зустрічей керівництва місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з представниками районних громадських організацій Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» - по  обговоренню проблемних питань  соціального  захисту постраждалих громадян;
- проведення мітингів-реквіємів пам'яті загиблих та померлих внаслідок Чорнобильської катастрофи, справляння поминальних молебнів в районах та містах області та інші заходи.

27 років пройшло з того часу, як назва маленького українського містечка увійшла до свідомості всього світу. За цей час надруковано сотні тисяч газетних та журнальних статей, вийшли в світ книги. Але і сьогодні аварія 26 квітня 1986 року живе в пам’яті тих, хто ризикував життям, щоб подолати її наслідки і вони  діляться своїми спогадами із читачами.

Спогади учасника бойових дій в Афганістані, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, полковника у відставці, мешканця м. Миколаєва  - Володимира Григоровича Редька.

«27 лет - победа над невидимым врагом»


Для меня тот день 26-го апреля 1986 года был и остался в памяти днем с двойным значением. Тогда я радовался, что получил предписание и убываю для прохождения дальнейшей службы в г. Николаев.

Я возвращался в свою родную 92-ю гвардейскую дивизию (10-го мая исполнится 70 лет со дня её формирования), откуда меня направили в Афганистан.
Самолёт рейсом Шинданит–Ташкент принял многих, честно отдавших свой интернациональный долг, которые даже и не подозревали, что для них, так же как и для меня, суровые испытания не закончены.

Точно помню, ночь 26-го, рейс Ташкент-Грозный-Одесса. И вот Николаев, всё казалось-бы позади. К аварии на ЧАЭС отнёсся с болью в сердце, зная что это и моя беда, беда нашего народа. На борьбу с ликвидацией последствий было направлено много сил и средств. Мне и в страшном сне не снилось, что я буду там. Работа по ликвидации требовала человеческих ресурсов. Без участия человека лиха не победить.

1-го сентября дети – в школу, я – в Чернобыль. Практически я не остыл от боевых действий, но тут было совсем другое: здесь никто не стрелял и всё было тихо, осенние рассветы и закаты, красота природы, спокойствие и благодать. Но за всем этим стоял четвёртый реактор, стоял рыжий лес, о котором мой друг, ликвидатор Валентин Константинов написал:

А вокруг ЧАЭС стоит рыжий лес
Это память трагедии страшной
Сколько наших ребят там прошли, вспомним мы
Смелых, мужественных и бесстрашных.

Город Припять брошен, радиация превышает допустимую норму в сотни раз. Цель и задача Одесского полка химической защиты (дислокация „Старые соколы” Иванковского района и около двух тысяч человек) - погасить радиционное заражение.

Подъем - в шесть, завтрак, и по машинам до ПуСО (пункт санитарной обработки), там уже ждет обработанная спецодежда. И снова работа: напряженная, тяжелая и опасная. Всё расписано – реактор, г. Припять, уборка радиоактивного заражения, дезактивация домов, уборка и вывоз отходов, их захоронение. И это всё люди, наши люди, это не роботы, они знали, что надо делать.

Приказы были не в моде, хотя это же воинская часть. Спросите у каждого, кто там был, и они скажут скромно: „Просто выполняли свой долг”:

Мы в бой с невидимым врагом вступили
Реактор был в дыму, в огне
Беду в Чернобыле мы грудью заслонили
Чтоб не было её на всей земле.

Я не могу назвать всех поимённо героев, это не реально, чтобы не обидеть тех, кого не упомяну. Но мы знаем друг друга, мы помним то, что роднило наши души в борьбе с людской бедой. И никто не знает, что бы было, если бы не они, под названием „ликвидаторы” не вступили в этот трудный и опасный бой, и ценой собственного здоровья и жизни  победили, у которых был девиз: „Раньше думай о Родине, а потом о себе”.

27 лет это - победа, только мы говорим о ней как о трагедии, которую победили,  значит -  победа!


Головне управління праці та
соціального захисту населення
облдержадміністрації