Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

Життя без перешкод

Щороку, 3 грудня, за рішенням ООН,  відзначається як Міжнародний день інвалідів.  Ратифікувавши у  2009 році такий міжнародно-правовий документ, як Конвенція ООН про права інвалідів, наша держава взяла на себе зобов’язання щодо його виконання. Конвенцією ООН передбачено такі статті, як « Діти з інвалідністю, «Жінки з інвалідністю», «Доступність», «Освіта», «Здоров»я», «Участь у політичному та суспільному житті», «Праця та зайнятість» та ін.

Соціальний захист є складовою забезпечення реалізації прав  інвалідів на  життя без перешкод.

Адже ефективний соціальний захист – це не лише гарантовані державою соціальні виплати, а насамперед розвинена мережа соціальних послуг, які надаються з урахуванням особливостей і потреб різних категорій клієнтів.

В області проживає   61,5 тис. осіб з обмеженими можливостями, в т.ч.  4,4 тис. дітей з інвалідністю.

Для них на Миколаївщині  створена та функціонує потужна мережа соціальних установ та закладів, що надають різнопланові соціальні послуги.

Для осіб, які майже повністю втратили здатність до самообслуговування на території області функціонують 10 будинків-інтернатів системи соціального захисту, з них 2 геріатричного та 8 психоневрологічного профілів, один з них -  для дітей-інвалідів III-IV профілів. На сьогодні в цих закладах  цілодобово отримують соціальні послуги 1507 підопічних, в тому числі 1196 інвалідів.

Щороку фінансування будинків-інтернатів здійснюється у відповідності із затвердженим кошторисом. На поточний рік заплановано 48 185,6 тис. грн, з них  профінансовано 38 848,9 тис. грн., що дає змогу забезпечувати належне утримання мешканців інтернатних установ.

Здійснюються заходи щодо зміцнення матеріально-технічної бази шляхом проведення ремонтних робіт, забезпечення безпечної життєдіяльності, оновлення медичного, технологічного обладнання, придбання нових меблів тощо. Поточного року проведено ремонтних робіт на суму 436,9 тис. грн.

Для забезпечення підопічних продуктами харчування при кожному будинку-інтернаті функціонує підсобне господарство.

Мешканці будинків-інтернатів області забезпечені цілодобовим медичним обслуговуванням та життєво-необхідними ліками.

Значна увага приділяється дозвіллю підопічних та вихованців. В цьому році підопічні Степівського, Вознесенського, Баратівського та Первомайського будинків-інтернатів стали переможцями міжрегіональних фізкультурно-спортивних змагань серед підопічних будинків-інтернатів південної зони України з таких видів спорту, як футбол, шахи, шашки та дартс, прийняли участь у Всеукраїнських змаганнях.

Крім того, в 22 стаціонарних відділеннях для постійного або тимчасового проживання територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), які розташовані в кожному районі області  мешкає біля 100 осіб з інвалідністю.

Значна увага приділяється наданню особам з обмеженими можливостями реабілітаційних послуг. З початку року в 16 відділеннях соціально–медичних послуг терцентрів пройшли реабілітацію 6337 осіб, з них – 867 інвалідів; в 4 центрах м. Миколаєва, Снігурівського, Баштанського, Новобузького районів та 18 відділеннях соціальної реабілітації дітей-інвалідів терцентрів  реабілітаційні послуги отримала 571 дитина з інвалідністю.

З початку року  через управління праці та соціального захисту області  санаторно-курортні путівки отримали 863 особи, в т.ч. за рахунок державного бюджету 336 ветеранів війни та 323 інваліди від загального захворювання та з дитинства та 204 ветерани війни  за рахунок субвенції.

В області реалізується соціальна ініціатива Президента України В.Ф. Януковича щодо забезпечення кожного інваліда протезом та кріслом колісним. В цьому році відповідно до змін в законодавстві для забезпечення індивідуальних потреб інваліди мали змогу самостійно обирати виробника протеза та крісла колісного. З початку  року видано 1039 інвалідних візків, 3272 одиниці технічних засобів реабілітації та 16,2 тис. одиниць протезно-ортопедичних виробів.

На цей час на обліку для забезпечення спец автотранспортом в головному управлінні праці та соціального захисту населення облдержадміністрації перебуває  1125 інвалідів. З початку року автомобілі безкоштовно або на пільгових умовах отримали 26 інвалідів.

З метою запобігання інвалідності, адаптації та соціальній інтеграції інвалідів у суспільство, забезпечення рівних можливостей та реалізації конституційних прав інвалідів в області діє обласна програма „Безбар’єрна Миколаївщина”, яку прийнято   рішенням обласної ради від 25.12.07 №7. В  рамках програми з обласного бюджету здійснюється фінансова підтримка  обласної організації Союзу організацій інвалідів України,  сурдопереклад вечірніх випусків новин, краєзнавчих, культурно-мистецьких, науково-просвітницьких та дитячих програм на обласному телеканалі «Миколаїв»,  з  2008 року  115 осіб пройшли навчання  жестовій мові.

Відповідні програми діють в усіх містах та районах області. За рахунок коштів місцевих бюджетів забезпечено надання пільги по сплаті за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде паливо, електроенергію інвалідам загального захворювання (в тому числі по зору). За станом на 01.11.2012 року кошти на цю пільгу виплачено 275 інвалідам загального захворювання в м. Очакові, Березнегуватському, Братському, Веселинівському, Вознесенському та Єланецькому районах  на загальну суму 59,42 тис. грн.; пільгу по сплаті за житлово-комунальні послуги, скраплений газ і тверде паливо, електроенергію отримали  1008 інвалідів по зору І та ІІ груп на загальну суму  524,4 тис. грн.

За рахунок коштів обласної субвенції  встановлено телефони 54 інвалідам І та ІІ груп  внаслідок загального захворювання та з дитинства.

Працевлаштування – основний чинник становлення інваліда. На Миколаївщині функціонують 12 підприємств громадських організацій інвалідів, на яких працює   288 осіб, з них 70,5%  є  особами з інвалідністю. Облдержадміністрація сприяє у залученні підприємств громадських організацій інвалідів до участі у закупівлі товарів, робіт і послуг для державних потреб.

Головним управлінням праці та соціального захисту населення здійснюється робота  по функціонуванню  обласного центру професійної реабілітації інвалідів. Адже протягом року  до Центрів професійної реабілітації інвалідів України направлено особові справи на 15 інвалідів.

Робота такого центру на Миколаївщині  надасть можливість більшій кількості інвалідів здобути необхідну професію не виїжджаючи за межі області.

Продовжується робота по забезпеченню безперешкодного доступу осіб з обмеженими можливостями до об»єктів соціальної інфраструктури. За результатами інвентаризації по області виявлено 1527 об’єктів, які потребують облаштування елементами безперешкодного доступу, з них 68 об’єктів облаштовано в цьому році. Але, найбільша потреба в облаштуванні залишається в м. Миколаєві,  Миколаївському, Жовтневому, Новобузькому, Березанському, Очаківському, Кривоозерському, Новоодеському районах.

У Жовтневому, Вознесенському районі, містах Миколаєві та  Южноукраїнську продовжено роботу служб перевезень осіб з обмеженими фізичними можливостями:  за замовленням, спецавтотранспорт  використовується  для перевезення  інвалідів, в тому числі дітей-інвалідів до лікарняних закладів, МСЕК, протезно-ортопедичного підприємства, організацій - надавачів послуг.

В своїй роботі над вирішенням питань інвалідів органи соціального захисту тісно працюють з організаціями інвалідів. Вже стало традицією проведення  з організаціями інвалідів спільних інформаційно-правових семінарів з питань соціального захисту інвалідів, зустрічей керівництва області та структурних підрозділів облдержадміністрації, організацій та фондів, які опікуються питаннями інвалідів, здійснення культурних заходів, таких як літературно-пісенний фестиваль серед інвалідів області «Перлини півдня», концерти до Міжнародного дня інвалідів,  тощо.

«Не робіть для нас без нас», говорять інваліди І ми завжди прислухаємось до їх пропозицій, готові вислухати та допомогти. Адже турботливе, чуйне ставлення до людей з особливими потребами є не тільки обов’язком держави, а й всього суспільства.

О.В.Сивопляс -  начальник головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації