Decrease Size Reset font to default Increase Size

Головне меню

Корисні посилання

Президент України

Верховна Рада України

Урядовий портал

Миколаївська ОДА

ГУДС

МОЦСЗН

ТДІЗПП

З турботою про літніх людей

Існує багато варіацій між країнами як у визначенні старіння, так і у відношенні до нього. Єдиним є визнання високого статусу літніх людей. Їх життєвий досвід і знання високо ціняться в суспільстві, вони завжди залишаються об’єктом поваги.

Знаменні демографічні зміни, що відбувалися протягом ХХ століття, призвели до значного збільшення частки літнього населення в усьому світі, що  обумовило необхідність привернення уваги світової спільноти до цієї проблеми.

1 жовтня 1991 року вперше за ініціативою Організації Об'єднаних Націй було проголошено Днем людей похилого віку. Цей день щороку починаючи з
1997 року відзначається в Україні, що визначено постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.97 №1066. Указом Президента України від 24.09.04 №1135/2004 цей день в Україні ще проголошено і Днем ветерана.

На забезпечення соціальних гарантій цих громадян спрямована соціальна політика нашої держави. Президентом України В.Ф. Януковичем визначені стратегічні напрями соціальних реформ, прийняті і здійснюються державні програми щодо соціального, медичного, культурного обслуговування ветеранів війни і праці, інших громадян похилого віку.

На цей час в Миколаївській області проживає 320,4 тис. особи похилого віку, а це становить 27% від загальної кількості населення.

Створено систему комплексного підходу до вирішення питань соціального захисту населення, яка надає ряд безкоштовних послуг через відповідну мережу соціальних установ, відпрацьовано практику діяльності підрозділів надання достатнього мінімуму послуг, яка забезпечує надання громадянам більше 40 видів соціальних послуг.

Соціальне обслуговування та надання соціальних послуг громадянам  забезпечують 24 територіальних центра соціального обслуговування (надання соціальних послуг). До структури територіальних центрів входять 28 відділень соціальної допомоги вдома, 22 стаціонарних відділення для постійного або тимчасового проживання, 16 відділення соціально – медичних послуг, 29 відділень соціально-побутової адаптації, 27 відділень по наданню адресної грошової та натуральної допомоги.

Щороку, з метою виявлення громадян, потребуючих різних видів соціальної допомоги, щороку проводяться обстеження умов проживання одиноких громадян похилого віку, інвалідів, ветеранів війни. За результатами проведених обстежень проводиться робота по забезпеченню виявлених потреб.

На сьогоднішній день 6,2 тис. одиноких непрацездатних громадян, з них 3,1 тис. ветеранів війни отримують різні види соціальних послуг вдома.

Досить багато серед літніх людей самотніх, які втратили здатність до самообслуговування і потребують постійної сторонньої підтримки. Для них в області функціонує 2 будинки - інтернати геріатричного профілю  для самотніх громадян похилого віку та інвалідів, а саме: Миколаївський пансіонат для ветеранів війни і праці (м. Миколаїв) та Вознесенський геріатричний пансіонат (м. Вознесенськ), в яких на цей час проживає 281 особа.

В структурі соціального захисту в кожному районі та містах Первомайську і Миколаєві також функціонують стаціонарні відділення для постійного або тимчасового проживання. На сьогодні в цих установах мешкає 486 осіб з числа одиноких громадян та інвалідів, найчастіше мешканців міст та районів за місцем розташування відділень. В цих установах для підопічних створено належні умови проживання, харчування, відпочинку, забезпечено цілодобове медичне обслуговування. В кімнатах – домашній затишок, в місцях відпочинку встановлено кондиціонери та телевізори. Відповідно до встановлених норм підопічних забезпечено одягом, взуттям за сезоном, постільною білизною, столовим посудом.

В умовах індустріалізації, загального підвищення рівня освіти знання та досвід старих людей грає в суспільстві все меншу роль. Це зумовило пошук нових методів безперервної освіти та тренування, які у меншій мірі доступні старим людям.

На виконання наказу Міністерства соціальної політики України в області запроваджено соціально-педагогічну послугу „Університет третього віку”.

Це інноваційний проект, що має на меті впровадження та практичну реалізацію принципу навчання впродовж всього життя, що допомагає пережити людям, які вийшли на пенсію, особистісну драму переходу від одного способу життя до іншого.

Особи похилого віку отримують необхідні для повноцінного існування в сучасному світі знання, відчувають себе потрібними суспільству, усвідомлюють, що життя продовжується і межі пізнання не існує. А ще “Університет третього віку” дозволяє пенсіонерам розкрити у собі ті таланти, які були притиснуті роботою, клопотами і родинними проблемами, дає можливість познайомитися з новими цікавими людьми.

На цей час надання цієї послуги вже запроваджено в усіх 24 районах та містах області, послуги отримує більше 1300 осіб.

З вересня 2012 року в „Університетах третього віку” області розпочався другий навчальний рік. Слухачі, які навчались минулого року мають нагоду продовжити навчання на інших факультетах, а нові „учні” - розпочати отримувати знання на факультетах, які їх зацікавили найбільше.

Організовано роботу факультетів „Здоровий спосіб життя”, „Психологія та право”, „Соціально-активна життєва позиція”, „Культурно-мистецький”, „Комунікаційні та інформаційні технології”, „Культурно – художній”, „Філологічний”.

Послуги надаються безкоштовно. Навчання для людей похилого віку проводиться згідно  із затвердженими програмами та планами.

До організації навчання залучаються фахівці місцевих органів влади (за їх згодою), місцевих управлінь праці та соціального захисту населення, охорони здоров’я, юстиції, Пенсійного фонду України, служби зайнятості, територіального центру.

Надання послуг забезпечено як на базі районних та міських територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) так і на базі сільських рад, що забезпечує максимальне наближення соціальних послуг до людей, які проживають у віддалених населених пунктах.
Внаслідок зниження працездатності старі люди поступово втрачають джерела доходу. Тому велика увага приділяється наданню адресної грошової та натуральної допомоги. З початку 2012 року за рахунок коштів місцевих бюджетів та благодійних надходжень надано різних видів адресної допомоги 85,5 тис. особам на суму 13 млн. грн.

Щороку в Миколаївській області проводиться Всеукраїнська благодійна акція "Милосердя", приурочена до Міжнародного дня громадян похилого віку та Дня ветерана, Міжнародного дня інвалідів, що відзначаються відповідно 1 жовтня та 3 грудня.

Під час благодійної акції проводяться доброчинні заходи, спрямовані на адресну підтримку пенсіонерів, інвалідів, інших соціально незахищених категорій громадян. В кожному місті та районі області місцевими органами соціального захисту населення організовується прийняття одягу, взуття, продуктів харчування, медикаментів, промислових товарів, відкриті розрахункові рахунки для отримання грошової благодійної допомоги. Отримані речі та кошти надаватимуться найбільш потребуючим верствам населення області.

Метою відзначення Дня громадян похилого віку та Дня ветерана є привернення уваги громадськості, державних та недержавних організацій до проблем старіння і спрямування політики держави на створення гарантій соціального і економічного забезпечення людей похилого віку, а також на надання їм можливості активно брати участь в житті суспільства.